انواع فنر

لطفا امتیاز دهید

ساخت انواع فنر و کاربرد آن در صنعت فنرسازی

امروزه فنر یکی از قطعات پرکاربرد در صنایع مختلف است، از لوازم خانگی گرفته تا تجهیزات پیشرفته پزشکی، از فنر ها استفاده می شود. فنر در انواع و اشکال گوناگون بر اساس کاربرد آن طراحی و ساخته می گردد که پرکاربردترین آن ها با اسم های فنر فشاری، فنر پیچشی، فنر کششی، فنر فرمینگ، فنر تسمه ای و … نیز شناخته می شوند.

فنر چیست؟

قبل از اینکه که به معرفی انواع فنر بپردازیم نخست باید بدانیم که فنر چیست و چگونه ساخته می شود. در تعریف کلی به هر جسمی که قابلیت ارجاعی و کشسانی داشته باشد، فنر گفته می شود. در تعریفی دیگر، فنر قطعه ای مکانیکی بوده که با ذخیره انرژی پتانسیل، قطعه مورد نظر را به حرکت در می آورد. کارکرد فنر به این صورت می باشد که توسط نیروی خارجی فشرده، کشیده یا پیچیده می گردد و پس از برداشته شدن نیروی خارجی، فنر به شکل اولیه خود بر خواهد گشت.

فنر
فنر

فنر فشاری

از جمله فنر های بسیار پر کاربرد، فنر فشاری می باشد که توسط مارپیچ کردن سیم و مفتول، تولید می شود. ضخامت و جنس آلیاژ بکار رفته در ساخت فنر فشاری با توجه به استفاده ای که دارد مختلف می باشد. فاصله حلقه های فنر فشاری در میزان فشاری که فنر وارد می کند رابطه مستقیم داشته که این فاصله بر اساس کاربرد قطعه مورد طراحی و ساخته می شود.

فنر فشاری با جمع و فشرده شدن، انرژی را ذخیره کرده و سپس پس از رها شدن فشار، اعمال نیرو به دو طرف فنر انجام می پذیرد. انواع فنر فشاری در اندازه های مختلف بصورت سفارشی طراحی و ساخته می گردد.

فنر فشاری
فنر فشاری

فنر کششی

کارکرد فنر کششی به این صورت می باشد که با کشیده شدن فنر، انرژی درون آن ذخیره شده که پس از رها شدن، فنر آزاد می شود. حلقه های فنر کششی بدون فاصله و بصورت چسبیده ساخته می شوند که با کشیده شدن فنر، این حلقه ها از هم جدا می شوند. در دو طرف فنر کششی دو قلاب قرار دارد که در قطعه مورد نظر قرار می گیرد و هر زمان که قطعات نیاز به جدا شدن از یکدیگر را داشته باشند فنر کششی در جهت عکس عمل کرده و دو قطعه مورد نظر را به یکدیگر نزدیک می کند.

فنر کششی
فنر کششی

فنر تسمه ای (حلزونی)

فنر حلزونی از فولاد تخت که به دور خود پیچیده می شود ساخته می گردد. همانطور که از نام فنر حلزونی مشخص است، شکل ظاهری آن شبیه حلزون بوده و با نام دیگر فنر تسمه ای هم شناخته می شود. فنر تسمه ای به این صورت کار می کند که یک سر آن به قطعه مورد نظر بطور ثابت متصل شده و سر دیگر آن به محور متصل می باشد و با پیچیده شدن انرژی را ذخیره می کند. فنر حلزونی در اندازه و شکل های گوناگون ساخته می شود که بیشترین کاربرد آن در ساخت ساعت نیز می باشد.

فنر حلزونی
فنر حلزونی

فنر فرمینگ

فنر فرمینگ با نام دیگر وایرفرمینگ، فنرهایی با اشکال مختلفی می باشند که با توجه به موارد استفاده ای که دارند بصورت سفارشی طراحی و تولید می گردند. ساخت فنر فرمینگ نیازمند دقت بسیار بالایی بوده و توسط دستگاه های ساخت فنر CNC انجام می شود. فنر فرمینگ برخلاف کارکرد فنر فشاری، کششی و پیچشی از هیچ الگو حرکتی پیروی نمی کنند و نوع کارکرد آن در هر قطعه متفاوت نیز می باشد. در ساخت فنر های فرمینگ از مفتول با جنس استیل استفاده می گردد و توسط برنامه ای که به دستگاه ساخت فنر داده می شود، خم ها و زویای خاص و مورد نظر بر روی مفتول بدون هیچ محدودیتی نیز اعمال می گردد. فنر های فرمینگ در صنایع خودروسازی، دستگاه های بسیار دقیق پزشکی، ماشین آلات صنعتی و …  مورد استفاده قرار می گیرند. از نمونه فنر های فرمینگ می توان به فنر سوکت برق خودرو، فنر قاب هالوژن، فنر گیره لباس نیز اشاره داشت.

فنر فرمینگ
فنر فرمینگ

فنر گیره لباس

از وسایلی که اکثر ما از آن استفاده کرده ایم گیره لباس می باشد. می توان گفت مهمترین قطعه‌ای که در ساخت گیره لباس از آن استفاده می شود فنر بوده بطوریکه گیره لباس بدون این فنر، بلااستفاده است. فنر گیره لباس یکی از انواع فنر فرمینگ بوده که توسط پیشرفته ترین دستگاه های فنر سازی، برای هر محصول گیره بصورت اختصاصی طراحی و تولید می گردد. گیره لباس در ظاهر وسیله ای ساده بوده ولی کیفیت فنر مورد استفاده در آن بسیار حائز اهمیت است زیرا گیره لباس باید به نحوی ساخته شود که در نگهداری لباس بر روی بند یا آویز های دیگر، دچار مشکل نشود و لباس را به خوبی در جای خود نگه دارد.

آلیاژ بکار رفته در ساخت فنر گیره لباس باید از نوع باکیفیت و مرغوب باشد تا پس از استفاده از گیره لباس، فنر آن همانند روز اول از کارایی خوبی برخوردار باشد و به مرور زمان فنر آن شل و لق نشود.

فنر گیره لباس
فنر گیره لباس

فنر سوکت برق خودرو

از قطعاتی که در سیستم برق خودرو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، سوکت برق خودرو می باشد. سیم کشی برق خودرو از حساس ترین و پیچیده ترین بخش های سیستم خودرو بوده و سوکت های برق از جمله قطعاتی هستند که در سیستم برق خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. بصورت کلی سوکت خودرو سیم های مدارهای خودرو را به بخش های مورد نظر متصل می نماید و این امکان را می دهد تا در هر زمان آن را جدا نمود. از مهمترین قطعاتی که در ساخت سوکت برق خودرو مورد استفاده قرار میگیرد فنر آن می باشد که کارکرد سوکت برق بدون فنر میسر نمی باشد. فنر سازی پارس فولاد امیر اولین تولید کننده خار های فنری از جمله فنر سوکت برق خودرو است که در اندازه های مختلف توسط ماشین آلات فنر سازی پیشرفته، طراحی و تولید می گردد.

فنر سوکت برق خودرو
فنر سوکت برق خودرو

فنر آب پاش (فنر محلول پاش)

فنر محلول پاش یا فنر آب پاش که با نام دیگر فنر تریگر، یکی از انواع فنر فشاری بوده و از فنر های بسیار پر کاربرد در صنعت فنر سازی نیز می باشد. فنر آب پاش جهت استفاده در انواع مختلف درب اسپری و محلول پاش مناسب بوده که طراحی و ساخت آن بصورت سفارشی در اندازه های مختلف قابلیت تولید نیز دارد.

فنر محلول پاش
فنر محلول پاش

فنر پمپ غلیظ پاش

یکی دیگر از محصولات انحصاری فنر سازی پارس فولاد امیر، فنر پمپ غلیظ پاش بوده که از آن در ساخت انواع جامایع دستشویی و ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر ما بدون آنکه دقت کرده باشیم که پمپ غلیظ پاش چگونه کار می کند از آن به دفعات جهت شستشوی دستان و ظروف استفاده می نماییم. فنر پمپ غلیظ پاش برای استفاده در انواع درب های پمپ غلیظ پاش مانند پمپ مایع دستشویی و ظرفشویی مناسب نیز می باشد.

فنر پمپ غلیظ پاش
فنر پمپ غلیظ پاش

فنر نگهدارنده قاب هالوژن

امروزه نقش نور و روشنایی در زیبایی ساختمان بر هیچکس پوشیده نیست. هالوژن های سقفی در اندازه و طرح های گوناگون تولید می گردند. لامپ هالوژن پس از مدتی عمر آن به اتمام می‌رسد و نیازمند تعویض می باشد و باید هالوژن از جای خود جدا گردد. فنر قاب هالوژن باید دارای کیفیت مطلوبی باشد تا در حین جداسازی آن از سقف دچار خرابی و مشکل نگردد. ساخت فنر نگهدارنده قاب هالوژن در فنر سازی پارس فولاد امیر با دقیق ترین و پیشرفته ترین دستگاههای ساخت فنر بصورت مکانیزه انجام می شود و دارای عمر بالا بوده و پس از استفاده متعدد دچار شل شدگی و لق شدگی نیز نخواهد شد.

فنر نگهدارنده قاب هالوژن
فنر نگهدارنده قاب هالوژن
خانه محصولاتتماسارتباط با ما